Mersin’in Silifke ilçesinde çekilen Turna Misali filmi 30 Aralık 2022’de Mersin Saya Park Cinens ve İzmir Alsancak Karaca Sinemalarında gösterime giriyor. Hemen ardından 7 Ocak’ta İstanbul Atlas 1948 Sineması’nda izleyicisiyle buluşuyor.

Yönetmenliğini İffet Eren Danışman Boz, yapımcılığını Eyüp Boz’un üstlendiği film Kültür Bakanlığı ve TRT desteğiyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi sponsorluğuyla çekildi.

Turna Misali filmi çekildiği il olan Mersin’de ve İzmir’de, hemen ardından da İstanbul’da gösterime giriyor. Bir yörük kadını olan Gülsüm Ana’nın ailesini, çevresini ve konargöçer olarak yaşayan yörükleri yerleşik hayata geçirmek isteyen düzene karşı tek başına giriştiği varolma savaşını anlatan Turna Misali en son 22. Anchorage Uluslararası Film Festivali’nde ‘Mother of Cultural Exchange’ ödülüne layık görülmüştü. 5 Aralık 2022’de tamamlanan 2. Haliç Goldenhorn Uluslararası Film Festivali’nde de en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu, en iyi sanat yönetmeni ve jüri özel ödülü olmak üzere 4 dört ödüle layık görüldü.

Başrollerini Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin ve Sercan Can’ın paylaştığı Turna Misali, dünya prömiyerini 34. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Turna Misali 2019’da TRT 12 Punto Senaryo Günlerinde TTR Ön alım ödülü kazandı. 41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapan film, 10. Antakya Film Festivali’nde Yeşilçam Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

29. Adana Altınkoza Film Festivali’nde ve 33. Ankara Film Festivali’nde özel gösterim yapan film Mersin ve İzmir’in ardından İstanbul Atlas 1948 Sineması’nda, ocak ayı içinde Kadıköy Sineması’ndaki gösterimleriyle izleyicisiyle buluşmak için gün sayıyor.

Turna Misali hakkında
2021/Türkiye/98′
Renkli, Dcp, 2.39, 5.1 Sound Türkçe

Yapım
İEDB Film

Yönetmen
İffet Eren Danışman Boz

Yapımcı
Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz

Senaryo
Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz

Oyuncular
Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin
Sercan Can, Deniz Ceylan, Kasım Boran Aslan, Tankut Kılınç, Barbaros Engin

Görüntü Yönetmeni
Eyüp Boz

Kurgu
Melik Saracoğlu

Ses
Fatih Aydoğdu

Renk Düzenleme
Cem Taşkara

Ses Miksaj
Meriç Erseçgen

fragman: https://www.youtube.com/watch?v=GQOeeumOzL0&t=39s

Benzer Gönderiler