Mavi, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği Programı’nın Global “A” Listesi’ne Türkiye’den giren ilk ve tek hazır giyim markası oldu. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP’ye, bu yıl dünya çapında raporlama yapan yaklaşık 20 bin şirket arasından sadece 283’ü A listesinde yer alarak 2022 iklim liderleri arasına girdi.

CDP İklim Liderleri arasında yer almaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz!

Mavi, All Blue stratejisi doğrultusunda daha iyi ve daha Mavi bir dünya için, karbon salımı ve çevresel etkilerini en aza indirme yönündeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son üç yıldır Türkiye’de çevresel verilerini şeffaf biçimde açıklayan Mavi, iklim değişikliği kategorisinde global sektör ortalamasının da üzerinde performans göstererek ‘A’ derecelendirme notu aldı. Sadece İklim Değişikliği değil, CDP Su Güvenliği ve Ormansızlaşma Programı’na da raporlama yaparak B notu alan marka, bu konuda kararlılığını ortaya koymayı sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, “İnsan, Çevre, Toplum ve Denim’i odağına alan All Blue yaklaşımımızla, son üç yıldır sürdürülebilirliği şirket kültürüne, vizyonumuza, iş yapış şekillerine, ürünlere ve büyüme hedeflerimize entegre etmek üzere önemli yol aldık. Dünyanın en büyük çevre raporlama platformundan A notunu alarak global iklim liderleri arasında gösterilmek bizim için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Geçtiğimiz günlerde de sürdürülebilirlik konusunda attığımız adımlarla BİST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne kabul edilen ilk marka olduk. 2030 yılında tüm denim koleksiyonumuzu doğa dostu All Blue ürünlerinden oluşturmayı hedefliyor ve 2050 yılına kadar iklim pozitif bir şirket olmayı taahhüt ediyoruz. Geçtiğimiz yıl sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuzun ciro içindeki payını %9,7’ye yükselttik. 600 bin pet şişenin geri dönüştürülmesiyle yarattığımız Mavi Pro Sport Repreve®️, daha az su ile daha hızlı yetişen hemp bitkisi, geri dönüştürülmüş pamuk ve fındık kabuğundan düğmeleriyle Mavi’nin en sürdürülebilir jean’i olan Mavi Hemp Denim; en yenilikçi ve yaratıcı markaların ödüllendirildiği The Rivet Awards kapsamında; “En Sürdürülebilir Koleksiyon” ödüllerine layık görüldü. Tüm bunların global arenada takdir görmesi bizi daha da motive ediyor” dedi.

CDP Şirketler ve Tedarik Zincirleri Global Direktörü Dexter Galvin ise, “Mavi’yi ve A Listesinde yer alan tüm şirketleri kutluyoruz. Tüm dünyada, sel, kuraklık, rekor sıcaklıklar gibi aşırı hava olaylarıyla dolu geçen 2022 senesi, şirketler ve tedarik zinciri için iklim değişikliğinin ciddi bir risk olduğunu bizlere tekrar gösterdi. Net-sıfıra ulaşma yolculuğunda şirketlere de önemli bir rol düşüyor. Geleceğe hazırlanabilmek ve yönetebilmek noktasında ise çevresel etkilerin, risklerin ve fırsatların ölçülmesi önemli bir hal alıyor. 2030 yılına kadar küresel sera gazı emisyonlarını azaltmamız ve ormansızlaşmayı durdurmamız, aynı süre zarfında su güvenliğini sağlamamız şart. Doğayı korumazsak 1,5°C hedefine ulaşmamız mümkün değil. CDP nelerin iklim, orman ve su yönetiminde liderlik olarak kabul edildiği konusunda çıtayı yükseltmeye devam ederken A Listesindeki şirketlerin ve bu listede yer almak isteyenlerin hedeflerinin ve eylemlerinin de aynı yönde ilerleyeceğini umuyoruz” dedi.

Benzer Gönderiler