İş dünyasında 80 kadın buluştu şimdi geleceğe daha güvenli bakıyorlar

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği tarafından iş dünyasındaki kadınların birbirlerinden ilham almaları ve birbirlerine destek olmaları için tasarlanan İş Dünyasında Kadın Mentörlük Buluşmaları, 18 Mart Cumartesi günü gerçekleşen kapanış toplantısıyla sona erdi.

Farklı sektörlerden farklı deneyim kademelerindeki kadınların kariyer yolculuğu, iş-özel hayat dengesi, kişisel gelişim gibi çeşitli alanlarda birbirleriyle deneyim paylaşmalarına imkân yaratan İş Dünyasında Kadın Mentörlük Buluşmaları projesinin son buluşması, 18 Mart Cumartesi günü SES Derneği’nin Tom Tom’daki sosyal merkezinde 11:00 ve 14:30 olmak üzere iki seans olarak gerçekleşti.

İlgilendikleri ortak konular üzerinden eşleşen yaklaşık 80 mentör ve mentinin katılımıyla gerçekleşen projenin ilk buluşması 7 Ocak tarihinde gerçekleşmişti. İlk buluşmada tanışan katılımcılar, 18 Mart tarihine kadar olan iki aylık süreçte kendi aralarında dört buluşma daha gerçekleştirdi.

İş Dünyasında Kadın Mentörlük Buluşmaları projesi kapsamında son kez bir araya gelen mentörlerden A.K.Y. projenin kendisine kattıklarına dair “Kendi yaşadıklarımdan yola çıkarak, yapısallaştırılmış kız kardeşlik yaptım. Mentim de bana çok ilham verdi. Buradaki ortam ve samimiyet, bu kadar müthiş kadınlar ile birlikte olmak çok heyecanlı" yorumu yaparken, projede yer alan mentilerden N.D. ise “Bardağın hep boş tarafına bakmaya meyilli oluyoruz. Bu süreçte mentörümle yeterliliklerim ve iyi ki yapmışım dediklerim üzerine konuştuk. Benim için süreç o nedenle iyi geçti” dedi.

Proje yürütücüsü Ayla Sevand’ın açılışını yaptığı buluşmanın ilk bölümünde katılımcılar proje süresince yaşadıkları deneyimlerini aktarırken, ikinci bölümde mentörler ve mentiler gruplar halinde iş yaşamında karşılaştıkları sorunlar üzerine tartışarak belirli temalar çıkardılar. Programın son bölümünde ise belirlenen temalardan ikisi üzerine çözüm önerileri üretildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin hüküm sürdüğü bir toplumsal düzen kurulana kadar mücadeleye devam edeceğini söyleyen SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, bu buluşmada alınan önerilerin raporlaştırılarak katılımcılara iletileceğini ve öneriler doğrultusunda projenin geliştirilip sürdürüleceğini belirtti.

Benzer Gönderiler