2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayan Boyner Grup; iş yerinde demokrasi, inovasyon, çevresel etki, değer zinciri, topluma yatırım ve paydaş katılımını kapsayan etki çemberinde modası geçmeyecek tek kavramın “iyilik” olduğuna vurgu yaptı.
2016 yılından bu yana Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı odağına alarak çalışmalarına yön veren Boyner Grup, 2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Yaptıkları tüm çalışmalarda “iyilik” yaratmaya odaklandığını belirten Boyner Grup CFO’su ve İcra Kurulu Üyesi Özgür Tokgöz Altun, “Sürdürülebilir iş modellerimizi sadece Grup şirketlerimizde değil, aynı zamanda tedarik zincirimiz ve iş ortağı ağımızda da yaygınlaştırmaya odaklanıyoruz” açıklamasında bulundu.
Kadın çalışan oranında Türkiye ve dünya ortalamasının üzerindeyiz.
Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna hassasiyetle yaklaştıklarına değinen Altun, “Kadın çalışan oranında Türkiye ve dünya standartları üzerinde bir performans sergiliyoruz. 2021 yılında Boyner Grup şirketleri ve markalarında kadın çalışan oranımız yüzde 45, kadın yönetici oranımız ise yüzde 39 oldu. Amacımız bu oranı daha da yükseltmek.” dedi.
2009 yılından bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için iletişim kampanyaları hazırladıklarını da hatırlatan Özgür Tokgöz Altun, “Bu alandaki çalışmalarımızı KAGİDER ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiğimiz “İyi İşler” programıyla da destekliyoruz. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz; hem kendi tedarik zincirimiz hem de perakende sektöründe üretim yapan ve istihdam sağlayan kadın girişimcilerin sürdürülebilir iş modelleri ile işletme kapasitelerini artırmalarını amaçladığımız projeden bugüne kadar 108 kadın girişimci mezun oldu. Projeye katılan girişimci kadınların ürünleri Morhipo.com’da açılan İyi İşler Dükkan’da da satışa sunuluyor” diye konuştu.
‘Gönülden İşaret’ projesi ile engelsiz bir çalışma ortamı yaratmayı hedefliyoruz
Farklılıkları insanları birleştiren bir güç olarak tanımladıklarını ve bu anlayışla çeşitlilik ve kapsayıcılık hedeflerine bir yenisini daha eklediklerini paylaşan Özgür Tokgöz Altun, “Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için engelsiz bir iletişim ortamı yaratmayı önemsiyoruz. Bu değerle imza attığımız Gönülden İşaret projemiz ile çalışanlarımızın işaret dili öğrenebilmesini sağlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nün de desteğiyle hayata geçirdiğimiz projede şu ana kadar 33 çalışanımız sertifikalarını aldı. Proje her yıl çalışanların desteği ile daha çok büyüyecek. Her Boyner mağazasında en az bir işaret dili bilen çalışan olmasını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda da her yıl bu eğitimlere devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Daha güzel bir dünya iyilikle gelecek
“İyiliğin Modası Geçmez” mottosuyla gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik ve yardım projelerine de değinen Altun, “İhtiyaç sahipleri için hazırlanan “Askıda İyilik” paketlerimizin satışına 2021 yılında da devam ettik. Proje kapsamında bugüne kadar 50 binden fazla paketin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladık. Ayrıca, Boyner Grup Gönüllüleri (BGG), 2002 yılından bu yana ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesi, dezavantajlı grupların sosyal içerilmeleri, kaynak geliştirme, motivasyon artırma, sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi, çevre duyarlığının ve hayırseverliğin geliştirilmesi konularında sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor” dedi.
Sürdürülebilir bir dünya için dönüşüm ana odağımızda
“İyiliğe Dönüştür” projesi ile kullanılmayan tekstil ürünlerinin yeniden değerlendirilmesini sağladıklarını anlatan Altun, “2014 yılından beri Boyner ve YKM mağazalarında kullanılmayan tekstil ürünlerini topluyor ve Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın destekleri ile geri ya da ileri dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar toplam 176,7 ton giysinin geri dönüştürüldüğü proje ile 47 Sağlık Bilimi öğrencisine öğrenim bursu verildi. İhtiyaç sahiplerine 42,9 ton giysi ulaştırıldı, 37 ton giysi kermeslerde satışa sunuldu. 26,8 ton tekstil ürünü ipliğe, 2 ton metal ve plastik aksesuar hammaddeye, 64 ton ise ikinci el giysiye dönüştürüldü. 4 tona yakın malzeme geri dönüşüme tabi tutuldu” diye konuştu.
Sürdürülebilir, çevre dostu ve deneyim odaklı mağazacılık anlayışını tüm mağazalarımıza yansıtacağız
Boyner Grup’un 2023’e plastik kullanımını 11.5 ton azaltma sözü verdiğini dile getiren Altun, “Emisyon, karbon salınımı, plastik atıklar, elektrik, doğal gaz ve su tüketimi konularında çalışmalarımız sürüyor. Merkez ofis ve mağazalarımızda “Sıfır Atık” projemiz ve İş Dünyası için Plastik Girişimi üyeliğimiz ile karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca Eylül 2022’de açılışını yaptığımız Boyner Cadde mağazamız ile geleceğin sürdürülebilir, çevre dostu, deneyim odaklı mağazacılık anlayışını tüm mağazalarımıza yansıtmak için dönüşümü başlattık. Sürdürülebilirliğin ön planda olduğu yeni mağazamız çatıya yerleştirilen güneş panelleriyle kendi elektriğini üretecek ve atıkları geri dönüştürecek. Karbon ayak izini, kullandığı doğal kaynakları ve atık miktarını minimuma indirmeyi amaçlayan yeni mağazamızda havalandırma ve yağmur suları arıtılarak mağaza içindeki rezervuarlarda mağazanın arka bahçesinde hayat bulan dikey tarım faaliyetlerinde kullanılıyor. Sadece kendi markalarımızın değil, tedarik zincirinde yer alan üreticilerimizin de çevreye olumsuz etkilerini azaltmak için çalışıyoruz” diye konuştu.
3 milyon 385 pet şişe giyilebilir hale getirildi
Boyner Grup tasarım ve üretim merkezlerinin de günümüz teknik ve teknolojik olanaklarından beslenen yenilikçi tasarım konseptleri ortaya çıkardıklarını vurgulayan Altun, “Kurulduğu günden itibaren Türk kumaşını dünyaya tanıtan marka olan Altınyıldız, sürdürülebilir tekstil alanında da sektöre öncülük yapıyor. Altınyıldız, 2021 yılında, 62.5 ton geri dönüştürülmüş elyaf kullanarak 3 milyon 385 bin pet şişeyi giyilebilir hale getirdi ve yaklaşık 87.5 ton CO2 emisyonu önlendi” açıklamasında bulundu.

Benzer Gönderiler