adidas Originals’ın sembolik işareti Trefoil, dünyaya ilk tanıtıldığından bu yana 50 yıldan fazla bir süre geçmesinin ardından atletlerden kültürel öncülere kadar herkese yolculuğunda eşlik etti. adidas Originals, 2023 döneminde ikonik simgesi olan Trefoil logoyu Originals kültürünün ön saflarına yeni kampanyası “Biz Dünyaya İlham Verdik, Siz Bir Kültür Yarattınız” ile taşıyarak onu onurlandırıyor.

adidas Originals yeni küresel platformunu tanıtırken, tarih boyunca varlığını sürdüren “Üç’’ün gücüne saygı gösteren yeni bir görsel dünyaya giriş yapıyor. Yeni marka yazı karakteriyle beraber Trefoil işaretinin altından geleneksel adidas yazısının da kalkmasıyla ikonik işaret daha belirgin bir şekilde tekrar doğuyor.

Originals; spor, kaykay, müzik ve moda kategorilerinde her daim zamana meydan okumuştur. Bu kalıcı hikayeyi kutlayan Trefoil, üç yaratıcı öncünün çektiği üç filmin her biri üç çizgili arşivde yer alan zamansız karakterleri; Superstar, Gazelle ve Samba’ya odaklanan triptikler halinde düzenlenmiş bir dizi fotoğrafla geri dönüyor. adidas Originals yeni kampanyasıyla Trefoil’in geçmişini, şu anını ve geleceğini anlatıyor.

Ünlü Yönetmen Daniel Wolfe’un gözünden Superstar

Ünlü yönetmen ve LoveSong yapım stüdyosu kurucusu Daniel Wolfe, yaratıcı gözünü Superstar’a çeviriyor ve seride yer alan diğer yönetmenlere de mentor olarak yol gösteriyor. Basketbol için tasarlanan ancak Hip Hop tarafından benimsenen klasik, deri Süperstar sahadan çıktığı anda oyunun kurallarını değiştirdi ve zamansız silüetiyle bir simge haline geldi. Wolfe’un filmi ayakkabının kültürel bir güç haline gelme yolculuğunu, ünlü Hip-Hop grubu RUN DMC’nin de kısa bir görünüm yaptığı sahne dahil olmak üzere, dünya çapında etkisi yaratmış Shell Toe ayakkabılarını giyen bir yolculuğu anlatıyor.

Gazelle’le zaman yolculuğu

Hareketli görüntü yapımcısı Will Dhorn, adidas Originals’ın ikonik modellerinden Gazelle’nin hikayesini genç bir karakterin bakış açısından anlatıyor. Bu karakter, adidas’ın ikonik kıyafetlerini giyerek zaman çizgisine de sadık bir şekilde dönemler arasında yolculuk ediyor. Yolculuğu sırasında da patenci Mike Arnold ve Miles Silvas ile bir araya geliyor. İlk olarak antreman ayakkabısı olarak tanıtılan ve ardından atletizm sporcuları tarafından giyilen Gazelle, Dhorn’un filminde zamanda yolculuk ederek, seyirciye Gazelle’in nasıl ve nerede bensimsendiğini gösteriyor.

Samba’nın doğuşu

Son dönemin en popüler modellerinden Samba’nın hikayesi de ünlü görsel sanatçı Justyna Obasi tarafından hayat buluyor. İlk çıktığı zaman farklı bir isim ile adlandırılan Samba, sonrasında futbolcuların büyüleyici ayak hareketlerinin samba dansçılarına benzetilmesinden dolayı Samba adını aldı. Justyna Obasi de bu hikayeden yola çıkarak Samba’nın farklı mekanlar, yerler ve dönemler arasındaki yolculuğunu seyirciye anlatıyor.

Birbirinden başarılı 3 yönetmen tarafından çekilen bu üç film, Chadwick Tayler tarafından çekilen üçlü fotoğraf seti ile beraber sunuluyor. Bazı setlerde de Trefoil’in hikayesini dünyanın dört bir yanına anlatan partnerler ve marka dostları Zinedine Zidane, David Beckham, Jenna Ortega, Pusha T yer alıyor.

Yeni marka kampanyası, üç siluetin hikayelerini doğru bir şekilde temsil etmeyi amaçlayan geniş kapsamlı bir araştırma süreci sonrasında gerçekleştirildi. Proje kapsamında her ayakkabının geçmişi ve temsil ettiği altkültür detaylı bir şekilde araştırıldı. Tamamen gerçekçi bir temsilin sağlanması için, adidas’ın Yaratıcı Yönlendirme Başkan Yardımcısı Nic Galway’in kişisel arşivinden Herzogenaurach, Almanya’da bulunan arşiv kıyafetleri kullanıldı ve ayrıca Los Angeles ve Birleşik Krallık’ta eski eşyalar tedarik edildi.

Filmlerin her birine de üç ayrı film müziği eşlik ediyor. Superstar için İtalyan besteci Giorgio Moroder’ın 1972 LP’si “Son of My Father”dan gelen “Tears” şarkısı, bir dönemi tanımlayan ritmi ve enerjiyi yaşatıyor. Gazelle için ise, Johnny Klimek, Reinhold Heil ve Tom Tykwer imzalı hızlı tempolu “Running One” şarkısı, aksiyon sahnelerinin ve sekanslarının arkasındaki güçlü itici güç olarak hizmet ediyor. Serinin son filmine ise Samba’nın ismine de ilham veren dansa dayalı bir pop şarkısı T. REX’in “Cosmic Dancer” eşlik ediyor.

Yeni adidas Originals kampanyası zamansız hikayelerden oluşan bir koleksiyonu, yarınlar için yeniden anlatıyor.

Benzer Gönderiler